Święto Dzieci Gór w obiektywie Michała Piotrowskiego

„Święto Dzieci Gór. Michał Piotrowski.  Fotografia” – taki tytuł nosi wystawa, która towarzyszy XIX Międzynarodowemu Festiwalowi Dziecięcych Zespołów Regionalnych. Ekspozycję można oglądać w Galerii SOKÓŁ  w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu do 31 lipca.

 

Nie było oficjalnego wernisażu tej ekspozycji, będzie za to finisaż, który odbędzie się w ostatnim dniu Święta Dzieci Gór o godz. 12.00 - Naciskając spust aparatu wiem, że sacrum łączy się z profanum. Gdy zrobię zdjęcie, które odda transcendencje tej chwili, będę wiedział, że pokonałem wszystkie swe ułomności. Wtedy nazwę się fotografikiem – mówi skromnie Michał Piotrowski, który od kilkunastu lat towarzyszy sądeckiemu spotkaniu zespołów z całego świata.
Ma w swoich zbiorach setki kadrów wykonanych podczas koncertów, spotkań, nabożeństw ekumenicznych i zakulisowych rozmów. Przez obiektyw autor spogląda na ten barwny świat dzieci, pokazuje ich odrębności kulturowe, ale i jakąś dziwną jedność. Bo maluchy – nawet jeśli nie znają swoich języków, jeśli o swoich rówieśnikach i ich krajach nie wiedzą prawie nic, to jednak zawsze potrafią się porozumieć. W tańcu,  w śpiewie, w muzyce, w zabawie, w geście i ruchu. To jest właśnie jeden z fenomenów Święta Dzieci Gór, które już po raz dziewiętnasty w dniach od 24 do 31 lipca gościć będzie w Nowym Sączu i kilku innych miejscowościach naszego regionu.

 


Michał Piotrowski
Urodził się w Jaworznie na Śląsku w 1970 roku. Od 1975  do 1997 roku mieszkał i działał w Bochni. Tam też otrzymał w prezencie z okazji Komunii Św. pierwszy aparat fotograficzny. Od tego czasu jak sam mówi zaczęła się jego pasja.
Ukończył studia z zakresu fotografii na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Od 2001 r. jest członkiem Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego.

 

Pierwsze zdjęcia zaprezentował w 1986 r na wystawie pt. „Kwiat róży”. Wystawa była połączona z prezentacją poezji różnych autorów. Następne wystawy, które łączyły poezję i fotografie odbywały się w latach 1987„Kwiaty”, 1991„Oto człowiek”
W 1992 r. zorganizował dużą wystawę fotografii w Muzeum w Bochni.. Na 180 fotogramach zatytułowanych „Epitafium” można było zobaczyć tryptyk cmentarzy żydowskich – Bochnia, Brzesko, Nowy Wiśnicz. Wystawa ta była wzbogacona o teksty z macew przedstawionych na zdjęciach w tłumaczeniu etnografa pani Iwony Zawickiej.
Wszystkie te wystawy przedstawiały świat w czarno-białych odcieniach.
W 1997 r.  przeprowadził się do Nowego Sącza i tu kontynuuje swoja pasję pracując z dziećmi w Szkole Podstawowej w Marcinkowicach.

 

Od 2004 roku włącza się do grupy fotografików dokumentujących festiwal „Święto Dzieci Gór”. Owocem tego  jest siedem wystaw które zorganizował w latach 2005-2011 w Nowym i Starym Sączu, Tropsztynie i na Słowacji.

 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?