GRUPO DE DANZAS "LA ESTEVA" — Hiszpania

Spain


Zespół „La Esteva" przyjechał z Segowii — stolicy jednej z prowincji Starej Kastylii. Kastylia jest regionem wyżynnym, suchym, słabo zaludnionym. Zimy są tu mroźne, lata upalne. Nazwa Kastylii pochodzi od słowa „castille" czyli „zamek", co ma swoje uzasadnienie, gdyż do dnia dzisiejszego istnieje na tym terenie duża ilość zamków, pochodzących z X wieku. Sama Segowia, wybudowana na skale wyrastającej z doliny, przypomina okręt żeglujący po zielonej równinie, niosący na dziobie białą rzeźbę Alkazaru.
Strategiczne położenie Segowii docenili już Rzymianie. Było to wówczas znane i bogate miasto. Z czasów rzymskich zachował się najwspanialszy na całym półwyspie Iberyjskim akwedukt, czynny do dzisiaj. Obecnie Segowia jest prawdziwym muzeum architektury romańskiej i gotyckiej. Jest tu kilka pięknych kościołów z XI i XII w., domy mieszczańskie w stylu „mudejar" z XII — XIV w., a przede wszystkim słynny Alkazar, otoczony kilkunastoma strzelistymi wieżyczkami. Ale Segowia nie ma charakteru muzeal¬nego — tętni życiem, niezliczone sklepy przyciągają klientów, a kuchnia segowijska słynna jest w całej Hiszpanii. Stara Kastylia jest regionem, w którym dawne zwyczaje, pieśni i tańce zachowały się do dnia dzisiejszego. I mimo tego, że folklor Hiszpanii kojarzy się powszechnie z andaluzyjskim „flamenco", nie należy zapominać również o „seguidilli" — tańcach i śpiewach, pochodzących z regionu Kastylii.

 

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl |
 
Polityka prywatności 

    

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?