ABORIGINAL FOLK DANCE - Tajwan

Taiwan

Hualien jest nazywane miastem marmuru ze względu na wydobycie tego kamienia na poziomie 9 milionów ton rocznie, co pozwala na wyłożenie tym materiałem nawet... miejskich chodników. Atrakcyjne położenie miasta z jednej strony otoczonego górami, z drugiej sięgającego Pacyfiku oraz niezwykle łagodny klimat (ze średnią roczną temperaturą 23°C i jednoczesną średnią opadów wynoszącą 1 ok. 2 mm rocznie!) czynią mieszkanie w nim niezwykle przyjemnym. Tubylcza Grupa Taneczna ze szkoły podstawowej Bei-Pu powstała w 1999 roku. Prezentuje folklor najstarszego tajwańskiego plemienia A-Mis. Uczniowie szkoły dbają o zachowanie miejscowej tradycji w ramach programów edukacyjnych prowadzonych w zespole. Styl tańca plemienia A-Mis charakteryzuje się niezwykłym dynamizmem, radością i pasją wykonania. Elementy te doceniane są przez miejscową publiczność i licznych turystów przebywających w Hualien. Komercyjne wykorzystywanie folkloru tajwańskiego sprawia, że tańce te są postrzegane w sposób stereotypowy jako atrakcyjne i żywiołowe widowiska. Zespół jednak nie ustaje w wysiłkach prezentacji tańców w taki sposób, aby ukazać źródła obrzędów i religii plemienia A-Mis (zaślubiny , taniec wojownika, poetyckie marzenia dziewcząt).

Programy zespołu ukazuje wierzenia i bliskie związki plemienne przy wykorzystaniu tzw. body language (dosłownie: języka ciała) oraz niektórych elementów tańca nowoczesnego. Ruchy tancerzy, pełne prostoty i jednocześnie ekspresji, wyrażają głęboką duchowość kultury tanecznej tego plemienia. Kierownikiem grupy jest Tzen-Tien- Huang.

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl |
 
Polityka prywatności 

    

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?